GDYŃSKIE CENTRUM ANIMACJI

Gdyńskie Centrum Animacji jest istotną częścią oferty kulturalnej, artystycznej i edukacyjnej Gdyni, wpisującej się w filmowy klimat miasta. Powstało dzięki spektakularnemu sukcesowi „Rodziny Treflików”. Ten autorski polski serial animowany zdobywa uznanie widzów i ekspertów na całym świecie. A powstaje w Gdyni, w zaciszu pracowni KAZ Studio, działającej w ramach Grupy Trefl.

Żeby uzyskać jedną sekundę serialu, potrzeba aż dwudziestu pięciu zdjęć. Efekt naturalnego płynnego ruchu wynika z precyzyjnej animacji szczegółów i detali, takich jak mimika i ułożenie ciała postaci, zmieniających się ze zdjęcia na zdjęcie. Na potrzeby każdego odcinka w pracowniach studia powstają kolejne lalki i ich elementy, bajkowe analogowe scenografie i rekwizyty.

Skupiając w jednym miejscu wyjątkowe kompetencje artystów animacji poklatkowej i odsłaniając jej fascynujące kulisy, popularyzujemy wiedzę o tej wyjątkowej dziedzinie sztuki filmowej. Podczas warsztatów uczestnicy na własne oczy mogą zobaczyć, jak dzieje się magia kina. Efekt animacji uzyskują też własnoręcznie, rozwijając przy tym wyobraźnię i pracę zespołową.

MUZEUM KART DO GRY „Ulica Brydżowa”

Muzeum Kart Do Gry „Ulica Brydżowa” w Gdyni jest jedyną tego typu w Polsce kolekcją dokumentującą ponad 800 lat burzliwej historii kart do gry i związanych z nią rozrywek. Ekspozycja prezentuje XX talii kart, w tym kolekcjonerskie białe kruki, na przykład karty zaprojektowane przez Salvadora Dali oraz dziesiątki innych. Dowodzi ona, jak bogaty jest dorobek grafiki użytkowej i jak wielka różnorodność motywów zdobiących rewersy kart.

Zobaczyć można też rzadkie akcesoria, takie jak jeden z kilku zachowanych na świecie przyrządów do rozdawania kart, a także pocztówki, obrazy, etykiety, znaczki pocztowe i akcesoria z życia codziennego – wszystkie połączone motywem przewodnim kart do gry. Nie brakuje również wątków karcianych, które przenikały do literatury czy sztuki teatralnej, operowej i filmowej.

Potężne zbiory Muzeum Kart wywodzą się z prywatnej kolekcji Andrzeja Rzepkowskiego, który z pasją i zaangażowaniem gromadził ją przez 40 lat. Z kolei swoją nazwę wystawa zawdzięcza jednemu z eksponatów, jakim jest zabytkowa, pochodząca z lat 50. XX wieku, tabliczka z nazwą autentycznej Ulicy Brydżowej w Łodzi. Centralnym miejscem muzeum jest zatem stylizowana uliczka, prowadząca do kilku sal tematycznych, takich jak Warsztat Kartownika, Komnata Stańczyka czy Pokój Piotrusia.

Ekspozycję zaaranżowano z dbałością o detale, zgodnie z koncepcją kustosza, Andrzeja Rzepkowskiego, w 2019 roku, czyli tuż przed wybuchem pandemii. Muzeum warto teraz odkryć na nowo: jest to miejsce interesujące dla szerokiej widowni, nie tylko dla osób, które interesują się grą w karty. Bogactwo kolekcji i jej różnorodność może inspirować do rozwijania własnych pasji, gromadzenia autorskich zbiorów, a także zachęcać do międzypokoleniowych rozmów i wspólnych wizyt na Gołębiej w Gdyni.

MUZEUM JEST CZYNNE OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU w godzinach 9.00 – 15.00.

Mieścimy się w budynku dawnej szkoły – obecnie obiekt nie jest niestety przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową.  Prosimy wziąć to pod uwagę. 

CENNIK BILETÓW

ZWIEDZANIE INDYWIDUALNE (BEZ PRZEWODNIKA)

15 zł bilet normalny

13 zł bilet ulgowy (dzieci, młodzież ucząca się, seniorzy 60+, osoby z niepełnosprawnością)

 

ZWIEDZANIE Z PRZEWODNIKIEM ORGANIZOWANE PRZEZ MUZEUM
20 zł bilet normalny / 16 zł bilet ulgowy

 

MUZEUM JEST CZYNNE OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU w godzinach 9.00 – 15.00.

 

 

Zanim wybierzesz się do Muzeum, zadzwoń albo napisz do nas – umówimy się na konkretną godzinę.

505 552 356  |  fundacja@fundacja.trefl.com

zdjęcia: Anna Rezulak

PROJEKT: GDYŃSKA MAPA MODERNIZMU

Zobacz film animowany o Gdyni! Słynny „Bankowiec” oraz kamienice przy ulicach Świętojańskiej, Starowiejskiej czy Abrahama – kultowe modernistyczne budynki Gdyni w niecodziennej formie można podziwiać w filmie stworzonym przez grupę dwanaściorga nastolatków. Ich wspólna praca jest efektem warsztatów zrealizowanych od 8 do 11 sierpnia 2023 roku przez Fundację Trefl w ramach projektu filmowego GDYŃSKA MAPA MODERNIZMU, finansowanego przez Miasto Gdynia.

Opiekunem artystycznym całego przedsięwzięcia był Piotr Ficner, reżyser gdyńskiego studia filmowego KAZstudio, należącego do Grupy Trefl. – Na Gdynię chcemy spojrzeć jak na obszar utkany z sieci dróg, mostów, torów kolejowych, między którymi wspina się architektura. Przybliżymy młodym ludziom modernizm nie tylko jako pojęcie architektoniczne, ale potraktujemy je jako inspirację do przełożenia języka architektury na język filmu animowanego, ta aby kształty, formy i rytmy wyrażały się w plastycznych atrybutach filmu. Chcemy, aby charakterystyczne budynki Gdyni „ożyły” w formie geometrycznego tańca kształtów w animowanej etiudzie, składającej się z kilkunastu oddzielnych animowanych sekwencji. Każdą z nich stworzy inny uczestnik lub uczestniczka, pod wspólnym kierunkiem artystycznym – zapowiadał przed warsztatami.

Wstępem do pracy warsztatowej był spacer po Gdyni, połączony z warsztatami fotograficznymi. Dzięki temu uczestniczki i uczestniczki warsztatów mogły i mogli na żywo i z bardzo bliska poznać swoich „bohaterów”, czyli realne budynki, które następnie mieli wprawić w ruch za sprawą animacji poklatkowej.

Warsztatami animacji kierowali Karolina Branecka i Stanisław Szostak, animatorzy na co dzień zaangażowani w produkcję „Rodziny Treflików” – popularnego serialu animowanego dla dzieci, powstającego w KAZstudio.

Spacer po Gdyni poprowadził dla uczestników i uczestniczek znawca miasta i przewodnik, Arkadiusz Brzęczek. Zajęcia uzupełni o warsztaty fotograficzne Sławomir Pultyn – fotograf, reżyser i montażysta Gdyńskiej Szkoły Filmowej.

Realizacją projektu dla Fundacji Trefl zajmowały się: Agata Kozierańska-Burda, Magdalena Jacoń, Bogumiła Dąbrowska.

Plakat promujący „Gdyńską Mapę Modernizmu” stworzył gdyński artysta Jan Rutka.

Zajęcia warsztatowe odbywały się w przestrzeniach edukacyjnych, jakimi dysponuje Fundacja Trefl w budynku dawnej szkoły przy ulicy Gołębiej 9 w Gdyni. Na co dzień odbywają się tu warsztaty tworzenia filmów animowanych w ramach projektu „Gdyńskie Centrum Animacji”.

Zaobserwuj nasze social media

Na naszych mediach społecznościowych znajdziesz najnowsze informacje odnośnie przyszłych wydarzeń oraz inne aktualności

FundacjaTrefl

fundacja_trefl

FundacjaTrefl