Warsztaty filmowe, fotograficzne, plastyczne, kurs pisarski i spacer dźwiękowy. Dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Fundacja Trefl zaprasza do udziału w działaniach twórczych pod hasłem: WAKACYJNY PORT KULTURY. Ten cykl warsztatowo-edukacyjny odbywa się latem 2023 w Gdyni przy ulicy Gołębiej 9 – w miejscu, gdzie miasto spotyka się z portem, a ludzie sztuki pracują po sąsiedzku z firmami branży morskiej. Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Gdynia.

WAKACYJNY PORT KULTURY obejmuje cykl działań twórczych adresowanych do uczestników w różnym wieku. Wszystkie zaplanowano na lipiec i sierpień 2023 roku przy ulicy Gołębiej 9 w Gdyni. Właśnie tutaj na co dzień Fundacja Trefl rozwija dwie inicjatywy edukacyjno-kulturalne: Gdyńskie Centrum Animacji oraz Muzeum Kart do Gry „Ulica Brydżowa”.

We wnętrzach dawnej szkoły – w której kiedyś mieściło się m.in. Technikum Budowy Okrętów – dziś pracują artyści, twórcy „Rodziny Treflików”. To serial animowany dla dzieci produkowany w Gdyni przez studio filmowe, które od 2014 roku działa w ramach Grupy Trefl. Tutaj też spotykają się dzieci, młodzież i dorośli uczestniczący w zajęciach organizowanych przez Fundację Trefl: warsztatach animacji poklatkowej, spotkaniach brydżowych i innych.

A wokół tętni dzielnica przemysłowa: w okolicy rozwijają się liczne przedsiębiorstwa związane z gospodarką morską, terminal kontenerowy i stocznia. Ta nietypowa dla działalności kulturalnej lokalizacja jest punktem wyjścia dla powołania projektu pod hasłem: WAKACYJNY PORT KULTURY.

Zobacz efekty warsztatów

WAKACYJNY PORT KULTURY

to festiwal działań twórczych, którego program obejmuje:

N

RODZINNE WARSZTATY TWORZENIA KRÓTKICH FILMÓW ANIMOWANYCH

8-9 lipca

więcej

N

KURS DOKUMENTU FILMOWEGO DLA NASTOLATKÓW

10-16 lipca

więcej

N

PLENEROWE WARSZTATY FOTOGRAFICZNE DLA MŁODZIEŻY I DOROSŁYCH ORAZ DLA PRZEWODNIKÓW MIEJSKICH

26 lipca, 5 sierpnia

więcej

N

WARSZTATY PLASTYCZNE DLA DZIECI: POCZTÓWKI I KOLAŻE Z GOŁĘBIEJ

19 lipca, 5 i 23 sierpnia

więcej

N

SPACER DŹWIĘKOWY Z WARSZTATEM NAGRAŃ TERENOWYCH DLA MŁODZIEŻY I DOROSŁYCH

14 lipca, 10 sierpnia

więcej

N

PISARSKI KURS MISTRZOWSKI Z DZIEDZINY REPORTAŻU DLA MŁODZIEŻY I DOROSŁYCH

24-26 sierpnia

więcej

N

SPACER Z GAWĘDĄ PRZEWODNIKA

26 sierpnia

więcej

Na wszystkie warsztaty obowiązują zapisy. Udział w większości zajęć jest BEZPŁATNY. Aktualne informacje warto śledzić na Facebooku, na profilach Fundacji Trefl i Gdyńskiego Centrum Animacji.

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Gdynia.
Patronami medialnymi są: radio SuperNova i portal trojmiasto.pl.
Sponsor: Zarząd Morskiego Portu Gdynia SA.
Partnerzy: Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni, Festiwal „Miasto Słowa”, KAZstudio, Trefl SA.

RODZINNE WARSZTATY TWORZENIA KRÓTKICH FILMÓW ANIMOWANYCH

}

Termin - WYDARZENIE JUŻ SIĘ ODBYŁO

8-9 lipca, godz. 11.00-19.00

Z

Weekendowe zajęcia dla międzypokoleniowych zespołów rodzinnych.

Przez dwa dni uczestnicy i uczestniczki poznają technikę animacji poklatkowej i wykorzystają ją w praktyce, tworząc własne filmiki. Ich tematyka będzie nawiązywać do lokalizacji przy ulicy Gołębiej w Gdyni. Zajęcia trwają w sobotę i niedzielę, łącznie piętnaście godzin.

Animowane scenki mogą prezentować pracę terminalu kontenerowego, ruch dźwigów portowych, ludzi spieszących się do pracy, mewy na niebie. dziesięć dwuosobowych rodzinnych zespołów przejdą cały proces realizacji krótkiego filmu: od pomysłu, przez pisanie scenariusza i tworzenie scenografii oraz postaci, po realizację zdjęć i udźwiękowienie.

Liczba osób uczestniczących: 20. Zespoły: dziecko w wieku 10+ z dorosłym opiekunem

Prowadzący: Sebastian Bednarek

Instruktor, pedagog, właściciel Creative Lab – mobilnej pracowni edukacyjno-warsztatowej, która realizuje warsztatowe zajęcia szkolne z obszaru multimediów, nowych technologii i programowania. Współtwórca programu edukacyjnego LOFIRobot. Prowadzi różnorodne zajęcia związane z produkcją muzyczną, aranżacją i kompozycją z zastosowaniem laptopa i urządzeń peryferyjnych do stworzenia ”domowego studia nagrań”.

KURS DOKUMENTU FILMOWEGO DLA NASTOLATKÓW

}

Termin - WYDARZENIE JUŻ SIĘ ODBYŁO

10-16 lipca

Z

Tygodniowe warsztaty prostej formy dokumentalnej dla nastolatków.

Uczestnicy i uczestniczki przejdą w praktyce cały proces realizacji: od pomysłu, przez realizację zdjęć, po montaż. Zajęcia trwają od poniedziałku do soboty włącznie, łącznie trzydzieści godzin.

Grupa wspólnie stworzy jeden film prezentujący wybrany temat związany z lokalizacją przy ulicy Gołębiej w Gdyni. Przykładowe wątki: rozmowy ze stoczniowcami zmierzającymi do pracy w sąsiedztwie, poszukiwanie śladów po dawniej funkcjonującym w tym miejscu Technikum Budowy Okrętów, dzień z życia artysty pracującego w studiu filmów animowanych

Liczba osób uczestniczących: 9. Młodzież w wieku 15+.

Prowadząca: Agata Minowska

Reżyserka filmowa, gdynianka. Ukończyła Wiedzę o Teatrze na Uniwersytecie Gdańskim. Kontynuowała naukę na wydziale Reżyserii w Gdyńskiej Szkole Filmowej. Jestem tutaj – jej pierwszy film dyplomowym miał swoje projekcje na wielu festiwalach w Polsce i na świecie, otrzymał nagrodę podczas 44. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni za Najodważniejsze spojrzenie, a także wyróżnienie podczas 18. Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy. Studia Magisterskie ukończyła na Wydziale Reżyserii w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w 2022 roku z dyplomem dokumentalnym Bazyl i kobieta. Od 2021 roku reżyseruje serial animowany w technice stop motion dla najmłodszych Bobaski i Miś.

Partnerem kursu jest Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni, organizator Gdyńskiej Szkoły Filmowej i producent Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. We współpracy z Gdyńskim Centrum Filmowym od kilku lat realizuje edukacyjne cykle spotkań oraz warsztatów filmowych dla dzieci i młodzieży, w tym w formule wakacyjnych półkolonii.

PLENEROWE WARSZATY FOTOGRAFICZNE DLA MŁODZIEŻY I DOROSŁYCH

}

Terminy

dla młodzieży i dorosłych – 26 lipca, godz. 10.00-15.00 – WYDARZENIE JUŻ SIĘ ODBYŁO

dla entuzjastów Gdyni, w tym dla przewodniczek i przewodników oraz osób zajmujących się promowaniem miasta – 5 sierpnia, godz. 10.00-15.00 – WYDARZENIE JUŻ SIĘ ODBYŁO

Z

Zajęcia dla amatorów pasjonatów fotografii oraz dla przewodników miejskich

Spotkanie potrwa łącznie pięć godzin, obejmując zarówno wprowadzenie teoretyczne, jak i część praktyczną w terenie – w okolicy ulicy Gołębiej w Gdyni.

Tematyka zajęć obejmie różne typy kompozycji fotografii plenerowej uwzględniającej duże formy przestrzenne, takie jak budynki przemysłowe, dźwigi portowe, kontenery. Drugim obszarem artystycznych poszukiwań fotografów amatorów może być skupienie na detalu: w poszukiwaniu materialnych śladów przeszłości budynku dawnej szkoły.

Zajęcia dla przewodników miejskich wskażą, jak uwieczniać na zdjęciach interesujące obiekty na trasach miejskich wycieczek i podpowiedzą, jak fotografować się z oprowadzaną grupą.

Liczba osób uczestniczących: 10 osób w grupie. Grupy różnorodne wiekowo 14-99 lat.

Prowadzący:

Paweł Wyszomirski

Gdański fotograf, reżyser i scenarzysta. Absolwent Geografii Uniwersytetu Gdańskiego Sopockiej Szkoły Fotografii WFH oraz Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Twórca produkcji filmowych dla Gdańskich Instytucji Kultury jak FUNDACJA THEATRUM GEDANENSE, Klub Żak, Fundacja Wspólnota Gdańska czy Nadbałtyckie Centrum Kultury.

 

WARSZTATY PLASTYCZNE DLA DZIECI: POCZTÓWKI I KOLAŻE Z GOŁĘBIEJ

}

Terminy

19 lipca – WYDARZENIE JUŻ SIĘ ODBYŁO

5 sierpnia – godz. 15.00-18.00 WYDARZENIE JUŻ SIĘ ODBYŁO

23 sierpnia – godz. 11.00-14.00 WYDARZENIE JUŻ SIĘ ODBYŁO

Z

Zajęcia kreatywne dla najmłodszych.

Trzy terminy do wyboru. Spotkanie potrwa trzy godziny. W tym czasie dzieci zaprojektują własne widokówki, z wykorzystaniem tematycznych motywów portowych (dźwigi, kontenery, mewy). Mogą też zainspirować się wątkami związanymi z kulturalno-edukacyjną działalnością Fundacji Trefl: serialem animowanym „Rodzina Treflików” lub kolekcją Muzeum Kart Do Gry „Ulica Brydżowa”). Nauczą się także podstawowych zasad związanych z zaadresowaniem kartki i napisaniem krótkich pozdrowień dla przyjaciół.

Alternatywnym tematem zajęć są kolaże wykorzystujące różnorodne techniki plastyczne (wycinanka, rysunek, malarstwo) prezentujące industrialne widoki portu i okolic ulicy Gołębiej w Gdyni.

Liczba osób uczestniczących: 10 osób w grupie. Dzieci w wieku 7+.

Prowadząca: Joanna Damrat

Właścicielka pracowni Art Babette w Gdyni. Od wielu lat, już dla kilku pokoleń dzieci, prowadzi zajęcia w ramach Pracowni Artystycznej „Malowany Świat”. Wspólnie ze swoimi podopiecznymi przygotowuje otwarte wystawy zbiorowe, współpracując z miejskimi instytucjami kultury.

SPACER DŹWIĘKOWY Z WARSZTATEM NAGRAŃ TERENOWYCH DLA MŁODZIEŻY I DOROSŁYCH

}

Terminy

14 lipca, godz. 11.00-17.00 – WYDARZENIE JUŻ SIĘ ODBYŁO

10 sierpnia, godz. 12.00-18.00 – WYDARZENIE JUŻ SIĘ ODBYŁO

Z

Wyjątkowe doświadczenie dla tych, którzy chcą otworzyć… uszy.

Wydarzenie adresowane jest do entuzjastów Gdyni i wszystkich osób zainteresowanych dźwiękowym krajobrazem miasta. 

Spotkanie potrwa łącznie pięć-sześć godzin (z przerwą), obejmując zarówno wprowadzenie teoretyczne, jak zajęcia praktyczne w terenie. Słuchanie to proces ciągły, odbywający się nieprzerwanie i nawet w ciszy. Raymond Murray Schafer przygotował program ćwiczeń pomagających w „czyszczeniu uszu”. Ich podstawową formą jest spacer. Umożliwia rozpoczęcie przygody dźwiękowej, refleksję nad dźwiękiem, jego jakością i wpływem, jaki na nas wywiera.

Czy krzyku mew, dźwięków stoczni i portu, szumu ulicy można słuchać tak jak muzyki? Czy słuchanie dźwięków otoczenia może przynieść odbiorcy przeżycie estetyczne podobne do słuchania Bacha czy Mozarta?

Uczestnicy i uczestniczki zajęć wybiorą się na spacer dźwiękowy, który pozwoli im poznać teren, jego specyfikę i zagadnienia związane ze świadomością miejsca. Spacer dźwiękowy pozwala zorientować się w otoczeniu, odkrywać dźwięki obecne „tu i teraz”, ale też te minione, z przeszłości. Słuchanie, otwarcie na rezonans dźwiękowy jest rodzajem studium miejsca. Zajęcia są zaproszeniem do skupienia uwagi nad specyfiką miejsca z jego historią, kształtem architektonicznym, rodzajami materiału, echem jako rezultatem działań projektowania.

Wszystko to składa się dźwiękowy portret miejsca, którego tworzenie łączy się z rozumieniem tego, jak relacje społeczność – architektura – otoczenie rezonują i odzywają się w formie dźwiękowej. Po spacerze konieczna jest ocena zaobserwowanych krajobrazów dźwiękowych, między innymi wyróżnienie dźwięków przyjemnych i nieprzyjemnych, dźwięków „nieobecnych” i dźwięków sztucznych, modyfikujących naturalny krajobraz dźwiękowy. Rezultatem spaceru będzie nagranie portretu dźwiękowego ulicy Gołębiej.

Liczba osób uczestniczących: 20. Grupa różnorodna wiekowo 12-99 lat.

Prowadzący: Marcin Dymiter

Muzyk, autor instalacji dźwiękowych, słuchowisk radiowych, muzyki do filmów i spektakli teatralnych, wystaw i przestrzeni publicznych. Producent muzyczny. Popularyzator wiedzy o współczesnych zjawiskach muzycznych i dźwiękowych. Ważnym polem jego zainteresowań jest krajobraz dźwiękowy (soundscape) i nagrania terenowe (field recording). Gra w projektach emiter, niski szum, ZEMITER oraz innych, efemerycznych formacjach. Wcześniej członek zespołów Ewa Braun, Mapa, Mordy. Jako niezależny kurator związany między innymi z festiwalami Wydźwięki/Resonances (Galeria El, Elbląg) i Control Room (Gdańsk). Wspólnie z Marcinem Barskim jest współtwórcą Instytutu Pejzażu Dźwiękowego oraz pomysłodawcą i kuratorem projektu „Polish Soundscapes”, pierwszej polskiej wystawy prezentującej zjawisko field recordingu. Autor cyklu nagrań „Field Notes”.

PISARSKI KURS MISTRZOWSKI Z DZIEDZINY REPORTAŻU DLA MŁODZIEŻY I DOROSŁYCH

}

Termin 24-26 sierpnia - WYDARZENIE JUŻ SIĘ ODBYŁO

Z

Trzydniowe warsztaty dla osób z „lekkim piórem”.

Łącznie piętnaście godzin zajęć. Od czwartku do soboty.

Warsztaty dla wszystkich, którzy chcą zdobyć lub udoskonalić umiejętności pisarskie. W portowej części Gdyni uczestniczki i uczestnicy spróbują złowić genius loci dawnego Technikum Budowy Okrętów, a dziś miejsca, gdzie między innymi grupa artystów tworzy animowane przygody „Rodziny Treflików”.

Jak powstają biografie (nie tylko) miejsc? Kto może być ich bohaterem? Skąd reporterzy czerpią tematy? Jakie sztuczki pisarskie pozwalają ciekawiej opowiedzieć historię? I czy ducha każdego miejsca rzeczywiście da się złowić? Budynek przy ulicy Gołębiej 9 będzie tylko punktem wyjścia do dyskusji i praktycznych zajęć.

W ciągu trzech dni warsztatów osoby biorące w nich udział poznają nieszablonowe sposoby patrzenia na miejsca i związane z nimi historie, spróbują własnych sił w zdobywaniu materiału i pisaniu krótkich scenek reporterskich. Ostatniego dnia omówią je z prowadzącym, który udzieli wskazówek, co można zrobić lepiej w przyszłości.

Ramowy plan warsztatów:

czwartek, 24 sierpnia 2023, godz. 16:00-19:00 – omówienie przebiegu warsztatów, teoretyczne i praktyczne podstawy (co może być tematem tekstu? kto może być jego bohaterem?), wstępna analiza biografii miejsc, omówienie zadania do pracy samodzielnej

piątek, 25 sierpnia 2023, godz. 10:00-15:00 – indywidualne zbieranie materiału i próba oceny reporterskiego potencjału budynku przy ulicy Gołębiej 9, jego historii i teraźniejszości

sobota, 26 sierpnia 2023, godz. 10:00-17:00 – wspólna analiza pracy z poprzedniego dnia, omówienie wyzwań pracy reporterskiej, trudności wiążących się z różnymi typami tematów i bohaterów; jak inspirować się (a jak nie) pisarskimi trikami ulubionych reporterów

 

Liczba osób uczestniczących: 10. Grupa w wieku 18+

Prowadzący: Daniel Lis

Prowadzący jest redaktorem książek non fiction z kilkunastoletnim doświadczeniem. Pracował między innymi z Małgorzatą Szejnert, Magdaleną Grzebałkowską i Witoldem Szabłowskim. Jest redaktorem kilku biografii miejsc: Sześć pięter luksusu. Przerwana historia Domu Braci Jabłkowskich Cezarego Łazarewicza, Pałac. Biografia intymna Beaty Chomątowskiej o warszawskim Pałacu Kultury i Nauki oraz zbioru reportaży 18. znaczy Nowa Huta. Reportaże o najmłodszej dzielnicy Krakowa.

Od 2016 roku w Instytucie Reportażu w Warszawie prowadzi zajęcia o redagowaniu książek reporterskich i polskim rynku wydawniczym w ramach Polskiej Szkoły Reportażu, był też wykładowcą reporterskiej edycji Kursu Kreatywnego Pisania Miasta Literatury UNESCO w Krakowie. W 2022 roku zadebiutował książką reporterską Stulecie przeszkód. Polacy na igrzyskach, w której oprócz historii sportowców, odtwarza zmieniającą się na przestrzeni ostatniego wieku atmosferę igrzysk olimpijskich.

Partnerem kursu jest Festiwal Miasto Słowa, coroczne wielowątkowe wydarzenie promujące czytelnictwo i kulturę literacką, powiązane z Nagrodą Literacką Gdynia. Program obejmuje szereg spotkań, dyskusji i przedsięwzięć poświęconych literaturze. To przegląd ważnych pozycji i obiecujących debiutów i premier, a także przewodnik po ciekawych zjawiskach w rodzimej literaturze. Na przestrzeni lat Festiwal dąży do wprowadzania literatury i działań literackich bezpośrednio w przestrzeń miejską w celu dotarcia do nowych grup odbiorców, mieszkańców i turystów.

SPACER Z GAWĘDĄ PRZEWODNIKA

}

Termin

26 sierpnia, godzina 11.00 – WYDARZENIE JUŻ SIĘ ODBYŁO

UWAGA, ZBIÓRKA na ulicy Rotterdamskiej, przy siedzibie Zarządu Morskiego Portu Gdynia SA.

Z

Wyjątkowe doświadczenie dla tych, którzy chcą zobaczyć więcej!

W 100-lecie Gdyńskiego Portu odkryjemy sekrety „okna na świat” II Rzeczypospolitej – miejsca, w którym  krzyżowały się ścieżki prominentów, przemytników i kobiet lekkich obyczajów. Podczas portowego spaceru z przewodnikiem poznamy odpowiedzi na wiele pytań o historię i współczesność. 

Wstęp wolny. Dzieci do 15 roku życia prosimy o przybycie pod opieką osoby dorosłej.

Liczba osób uczestniczących: 25 osób w wieku 7+

Prowadzący: Arkadiusz Zygmunt