Warsztaty edukacyjne
dla grup szkolnych
ABC ANIMACJI POKLATKOWEJ
Warsztaty dla
klas 1-5 szkoły podstawowej, do 30 osób
Czas
2 – 2,5 godziny
lub 1,5 – 2 godziny bez wstępu z oprowadzaniem
Koszt
850zł
lub 700 zł bez wstępu z oprowadzaniem
O warsztacie
Ten scenariusz to propozycja na pierwsze spotkanie z techniką filmową, dzięki której nawet najmłodsi uczniowie i uczennice stworzą własne krótkie filmy animowane. Warsztaty realizujemy w ramach projektu edukacyjnego: GDYŃSKIE CENTRUM ANIMACJI.
Wstępem do zajęć praktycznych jest krótka prelekcja o kulisach powstawania serialu animowanego „Rodzina Treflików”. Dzieci oglądają miniwystawę, która prezentuje rekwizyty i fragmenty scenografii z prawdziwego planu filmowego, oraz jeden odcinek filmu.
Następnie podczas zajęć pod okiem animatorki poznają podstawy konstrukcji scenki filmowej i obmyślają swoje pomysły na animację.
Z dostępnych w pracowni materiałów plastycznych własnoręcznie wykonują postaci i proste dekoracje, a potem ożywiają je za pomocą tabletów z oprogramowaniem do animacji poklatkowej. Wykonują serię zdjęć, które złożą się na ruchomą sekwencję filmową.
Podsumowaniem warsztatów jest pokaz stworzonych animacji.
Korzyści edukacyjne
Warsztat łączy kreatywną zabawę wykorzystującą proste techniki plastyczne z użyciem filmowej technologii cyfrowej.
ANIMACJA KOLAŻOWA
Warsztaty dla
klas 4-8 szkoły podstawowej, do 30 osób
Czas
1,5 – 2 godziny
Koszt
850zł
O warsztacie
Warsztaty poklatkowej animacji płaskiej, opartej na technice kolażu: materiałem do wykorzystania w scence animowanej są ilustracje i teksty pochodzące ze starych drukowanych magazynów, gazet i folderów.
Uczestnicy i uczestniczki konstruują mikrohistorie, posługując się wyciętymi elementami. Ćwiczą w ten sposób kreatywność, abstrakcyjne myślenie, a także zmysł estetyczny. Elementy pierwotnie sobie obce spotykają się w jednym filmie, który ma opowiadać nową historię, a także tworzyć ciekawą kompozycję wizualną.
Warsztaty wpisuję się w ekologiczny nurt recyklingu: dajemy drugie życie makulaturze!
ANIMACJA KONTYNUACJA!
Warsztaty dla
klas 3-7 szkoły podstawowej, do 30 osób
Czas
3 godziny
Koszt
1000 zł
O warsztacie
Tę propozycję adresujemy do grup szkolnych, które odwiedzają nas ponownie lub miały wcześniej inny kontakt z animacją poklatkową. Warsztaty realizujemy w ramach projektu edukacyjnego: GDYŃSKIE CENTRUM ANIMACJI.
Zajęcia otwiera quiz: ekspresowe przypomnienie podstawowych informacji o tej technice. Warsztat w całości polega na praktycznym działaniu.
Uczniowie i uczennice skupiają się na animacji, począwszy od wyboru odpowiedniej techniki i materiałów plastycznych.
Dowiadują się między innymi: Jak prawidłowo ustawiać elementy animacji, a jak zadbać o tło? Jak ustalić liczbę klatek na sekundę filmu i osiągnąć płynność animacji? Jak kreatywnie kadrować i zmieniać pozycję aparatu w trakcie scen? Zajmą się też elementami związanymi z operowaniem dźwiękiem i światłem.
Opracowują proste scenariusze i storyboardy, uwzględniające założenia fabularne, techniczne oraz animatorskie.
Efektem wspólnej pracy jest stworzenie krótkich filmów animowanych. Ich pokaz na dużym ekranie zamyka warsztaty.
Korzyści edukacyjne
SZKOŁA W RUCH!
Warsztaty dla
klas 7-8 szkoły podstawowej oraz szkół średnich, do 30 osób
Czas
4 godziny
Koszt
1300zł
O warsztacie
Animacja poklatkowa to narzędzie, które można wykorzystać do stworzenia przydatnych na każdej szkolnej lekcji materiałów edukacyjnych – wspólnie z uczniami i uczennicami. Oprócz prezentacji, notatek czy map myśli warto bowiem robić razem filmy animowane!
A gdyby tak pokazać na ekranie animowany wykres funkcji matematycznej? Przebieg prostej reakcji chemicznej? Układ dopływów Wisły? Postać historyczną lub literacką? A może zilustrować, za pomocą ruchomego obrazu, jak zbudowane są zdania? Praktycznie każdy temat z zakresu nauczania w szkole – zarówno z dziedzin ścisłych, jak i humanistycznych – można pokazać w formie wizualnej w postaci krótkiego filmu animowanego.
Temat zajęć ustalany jest z co najmniej z tygodniowym wyprzedzeniem. Przygotowanie scenariusza warsztatów wymaga dostarczenia ewentualnych materiałów merytorycznych oraz współpracy ze strony nauczyciela/nauczycielki.
Podczas zajęć uczniowie i uczennice obmyślają sposób wizualnej prezentacji konkretnych treści naukowych, przygotowują elementy plastyczne do animacji: rysunki, obiekty wycinane i inne.
Następnie przechodzą cały proces realizacji filmowej, z użyciem tabletów z oprogramowaniem do animacji poklatkowej.
Warsztaty realizujemy w ramach projektu edukacyjnego: GDYŃSKIE CENTRUM ANIMACJI.
Korzyści edukacyjne
pomiędzy nimi, nazwania i zinterpretowania opisywanych zjawisk. W efekcie można głębiej zrozumieć omawiany temat i lepiej go zapamiętać.
ANIMACJA NA ŻYCZENIE
Warsztaty dla
Czas
Koszt
O warsztacie
Na indywidualne życzenie zrealizujemy warsztaty oparte na tworzeniu krótkich filmów techniką animacji poklatkowej dla grup mniej licznych niż typowa szkolna klasa albo dotyczących niestandardowej tematyki bądź jej zakresu. Warsztaty realizujemy w ramach projektu edukacyjnego: GDYŃSKIE CENTRUM ANIMACJI.
Kilka osób z klasy wykazuje szczególne uzdolnienia plastyczne i filmową pasję? Może w kameralnej grupie przygotują filmową adaptację wybranej lektury?
W klasie dzieje się coś ważnego i chcecie, żeby warsztat kreatywny stał się pretekstem do porozmawiania o emocjach?
A może szukacie pomysłu na to, by zorganizować międzypokoleniowe rodzinne spotkanie? Takie wydarzenie również może się opierać na wspólnej pracy przy animacji poklatkowej.
Zajęcia mogą być jednorazowe i trwać kilka godzin. Możemy również przeprowadzić kilkudniowy cykl o tematyce i formule, którą uzgodnimy wspólnie.
Korzyści edukacyjne
CHODŹ NA ULICĘ BRYDŻOWĄ Z CAŁĄ KLASĄ
Warsztaty dla
Czas
2 godziny
Koszt
300zł
O warsztacie
Nauczycielko, Nauczycielu – zabierz swoich uczniów i uczennice na wycieczkę do Muzeum Kart.
Fundacja Trefl oferuje możliwość grupowego zwiedzania największej w Polsce kolekcji kart do gry oraz akcesoriów i przedmiotów związanych z tematyką karcianą. Zapraszamy do kontaktu – termin i szczegóły Waszej wizyty w Muzeum Kart „Ulica Brydżowa” w Gdyni ustalimy indywidualnie.
Na miejscu oprowadzimy Was po Muzeum, a dodatkowo oferujemy dostęp do przestrzeni edukacyjnej, w której można zrealizować własne zajęcia lekcyjne, dopasowane tematycznie do oglądanej wystawy.
Kontakt:
tel. 505 552 356
fundacja@fundacja.trefl.com