GDYŃSKA MAPA MODERNIZMU. Warsztaty filmu animowanego dla młodzieży

 

 

Słynny „Bankowiec” oraz kamienice przy ulicy Świętojańskiej, Starowiejskiej czy Abrahama – kultowe modernistyczne budynki Gdyni „ożyją” w filmie animowanym, stworzonym przez nastolatków. Fundacja Trefl zaprasza utalentowaną młodzież do udziału w bezpłatnych warsztatach animacji poklatkowej w sierpniu 2023 roku. GDYŃSKA MAPA MODERNIZMU to projekt filmowy finansowany przez Miasto Gdynia. Trwają ZAPISY!

 

 

Warsztaty zaplanowano na cztery dni (8-11 sierpnia 2023), a w ich efekcie powstanie kilkuminutowy film animowany, stworzony przez młodych ludzi pod opieką doświadczonych animatorów, artystów studia filmowego KAZstudio, produkującego w Gdyni serial animowany „Rodzina Treflików”.

 

 

Wstępem do pracy warsztatowej będzie spacer po Gdyni, połączony z warsztatami fotograficznymi. Dzięki temu uczestniczki i uczestniczki warsztatów lepiej poznają swoich „bohaterów”, czyli realne budynki, które następnie wprawią w ruch za sprawą animacji poklatkowej. Najważniejszą inspiracją do realizacji projektu jest architektoniczny charakter Gdyni Miasta Filmu UNESCO.

 

 

– Na Gdynię chcemy spojrzeć jak na obszar utkany z sieci dróg, mostów, torów kolejowych, między którymi wspina się architektura. Przybliżymy młodym ludziom modernizm nie tylko jako pojęcie architektoniczne, ale potraktujemy je jako inspirację do przełożenia języka architektury na język filmu animowanego, ta aby kształty, formy i rytmy wyrażały się w plastycznych atrybutach filmu – zapowiada Piotr Ficner, opiekun artystyczny przedsięwzięcia. – Chcemy, aby charakterystyczne budynki Gdyni „ożyły” w formie geometrycznego tańca kształtów w animowanej etiudzie, składającej się z kilkunastu oddzielnych animowanych sekwencji. Każdą z nich stworzy inny uczestnik lub uczestniczka, pod wspólnym kierunkiem artystycznym.

 

 

Warsztaty adresowane są do osób w wieku 14-18 lat, szczególnie zainteresowanych fotografią, filmem, sztukami plastycznymi, architekturą i designem.

 

 

Udział w zajęciach jest BEZPŁATNY. Obowiązują zapisy online (na dole strony).

 

Warsztatami animacji pokierują: Karolina Branecka i Stanisław Szostak, animatorzy na co dzień zaangażowani w produkcję „Rodziny Treflików” – popularnego serialu animowanego dla dzieci, powstającego w gdyńskim studiu filmowym KAZstudio. Jest ono partnerem Fundacji Trefl, która organizuje warsztaty dla dzieci i młodzieży pod szyldem Gdyńskiego Centrum Animacji.

 

 

Spacer po Gdyni poprowadzi dla uczestników i uczestniczek znawca miasta i przewodnik, Arkadiusz Brzęczek. Zajęcia uzupełni o warsztaty fotograficzne Sławomir Pultyn – fotograf, reżyser i montażysta Gdyńskiej Szkoły Filmowej.

 

 

Realizacją projektu dla Fundacji Trefl zajmują się: Agata Kozierańska-Burda, Magdalena Jacoń, Bogumiła Dąbrowska.

 

 

Kontakt: fundacja@fundacja.trefl.com, tel. 505 552 356

 

 

 

 

 

Plan zajęć:

wtorek, 8 sierpnia

godz. 10.00-18.00, spacer po Gdyni i warsztaty fotograficzne

środa, 9 sierpnia

godz. 10.00-18.00, warsztaty animacji – przygotowanie

czwartek, 10 sierpnia 

godz. 9.00-17.00, warsztaty animacji

piątek, 11 sierpnia

godz. 9.00-17.00, warsztaty animacji

 

Zajęcia odbywają się w przestrzeniach edukacyjnych Fundacji Trefl w budynku dawnej szkoły przy ulicy Gołębiej 9 w Gdyni. Organizator zapewnia uczestniczkom i uczestnikom bezpłatny udział w zajęciach oraz ciepły posiłek.

Film animowany, który powstanie w wyniku warsztatów, zostanie zaprezentowany na oficjalnej stronie Miasta Gdynia.

Autorem plakatu promującego projekt filmowy „Gdyńska Mapa Modernizmu” jest gdyński artysta, Jan Rutka.

 

 

 

ZAPISY:

Form ID not found!