GDYŃSKA MAPA MODERNIZMU
Zobacz dwa filmy animowane o Gdyni! Słynny „Bankowiec” oraz kamienice przy ulicach Świętojańskiej, Starowiejskiej czy Abrahama – kultowe modernistyczne budynki Gdyni w niecodziennej formie można podziwiać w filmie stworzonym przez grupę dwanaściorga nastolatków. Ich wspólna praca jest efektem warsztatów zrealizowanych od 8 do 11 sierpnia 2023 roku przez Fundację Trefl w ramach projektu filmowego GDYŃSKA MAPA MODERNIZMU, finansowanego przez Miasto Gdynia. Rok później, latem 2024 roku, warsztaty odbyły się ponownie, a uczestniczki i uczestnicy stworzyli animację poświęconą detalom architektonicznym,
Opiekunem artystycznym całego przedsięwzięcia był Piotr Ficner, reżyser gdyńskiego studia filmowego KAZstudio, należącego do Grupy Trefl. – Na Gdynię chcemy spojrzeć jak na obszar utkany z sieci dróg, mostów, torów kolejowych, między którymi wspina się architektura. Przybliżymy młodym ludziom modernizm nie tylko jako pojęcie architektoniczne, ale potraktujemy je jako inspirację do przełożenia języka architektury na język filmu animowanego, ta aby kształty, formy i rytmy wyrażały się w plastycznych atrybutach filmu. Chcemy, aby charakterystyczne budynki Gdyni „ożyły” w formie geometrycznego tańca kształtów w animowanej etiudzie, składającej się z kilkunastu oddzielnych animowanych sekwencji. Każdą z nich stworzy inny uczestnik lub uczestniczka, pod wspólnym kierunkiem artystycznym – zapowiadał przed warsztatami.
Wstępem do pracy warsztatowej był spacer po Gdyni, połączony z warsztatami fotograficznymi. Dzięki temu uczestniczki i uczestniczki warsztatów mogły i mogli na żywo i z bardzo bliska poznać swoich „bohaterów”, czyli realne budynki, które następnie mieli wprawić w ruch za sprawą animacji poklatkowej.
Warsztatami animacji kierowali Karolina Branecka i Stanisław Szostak, animatorzy na co dzień zaangażowani w produkcję „Rodziny Treflików” – popularnego serialu animowanego dla dzieci, powstającego w KAZstudio.
W ramach pierwszej edycji projektu spacer po Gdyni poprowadził dla uczestników i uczestniczek znawca miasta i przewodnik, Arkadiusz Brzęczek. Zajęcia uzupełni o warsztaty fotograficzne Sławomir Pultyn – fotograf, reżyser i montażysta Gdyńskiej Szkoły Filmowej.
W przypadku drugiej edycji wprowadzenie do tematu architektonicznego przygotował fotograf i przewodnik Radek Radziejewski.
Realizacją projektu dla Fundacji Trefl zajmowały się: Agata Kozierańska-Burda, Magdalena Jacoń, Bogumiła Dąbrowska.
Plakat promujący „Gdyńską Mapę Modernizmu” stworzył gdyński artysta Jan Rutka.
Zajęcia warsztatowe odbywały się w przestrzeniach edukacyjnych, jakimi dysponuje Fundacja Trefl w budynku dawnej szkoły przy ulicy Gołębiej 9 w Gdyni. Na co dzień odbywają się tu warsztaty tworzenia filmów animowanych w ramach projektu „Gdyńskie Centrum Animacji”.
Zaobserwuj nasze social media
Na naszych mediach społecznościowych znajdziesz najnowsze informacje odnośnie przyszłych wydarzeń oraz inne aktualności